Felicja, Teofil, Zyta

Spotkanie członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Gminy Kościan

W poniedziałek, 15.01.2024 odbyło się spotkanie członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Gminy Kościan. Głównym tematem spotkania była bieżąca analiza stanu zagrożenia hydrologicznego gminy, który omówił Artur Grześkowiak – Dyrektor Zarządu Zlewni Poznań, Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie oraz Marcin Waligóra i Agnieszka Zielińska - kierownicy Nadzoru Wodnego Kościan i Gostyń. Wysoki stan wody w regionie zlewni Kościańskiego Kanału Obry spowodowany jest dużą ilością opadów. Poprzez regulację przepływu wody w zbiorniach retencyjnych: Jeżewo, Jaraczewo, Wonieść udało się rozprowadzić wodę w sposób minimalizujący stan zagrożenia powodziowego. Aktualnie zauważa się tendencję spadkową stanu wody w Kościańskim Kanale Obry, który osiągnął stan ostrzegawczy. Na terenie Gminy Kościan nie odnotowano podtopień istniejących siedlisk ludzkich. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez członków GZZK oraz przez nadzory wodne Kościan, Gostyń i Sława.

Warunki zimowego utrzymania dróg przedstawił Krzysztof Biczysko z Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kościanie, natomiast stan zachorowań i procedurę szczepień na COVID przybliżył Wojciech Maćkowiak dyrektor SP ZOZ w Kościanie. Sytuację bezdomności na terenie gminy naświetlili Bożena Lewińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie oraz asp. sztab. Łukasz Ogrodowczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.